Predstavljamo priročnik za mladinske delavce_ke o spletnem nasilju na podlagi spola

Zakaj bi moral_a vsak_a mladinski_a delavec_ka poznati MEDUSA priročnik?

V času, ko se življenja mladih vse bolj prepletajo z digitalnimi prostori, splet postaja pomemben del njihovega vsakdana – pa tudi prostor, kjer se lahko srečujejo z različnimi oblikami nasilja in nadlegovanja. Mladinski_e delavci_ke pri tem igrajo ključno vlogo: s svojim delom lahko mladim ponudijo varen prostor za pogovor, jih opolnomočijo za prepoznavanje spletnega nasilja na podlagi spola ter jim nudijo podporo pri iskanju rešitev.

Erasmus + strateško partnerstvo, projekt  MEDUSA (Opolnomočenje mladih in mladinskih delavcev za prepoznavo in informirano odzivanje na spletno nasilje s preseganjem spolnih stereotipov) katerega partner je tudi Mreža MaMa, je zato razvil celovit in praktičen Priročnik za mladinske delavce_ke o spletnem nasilju na podlagi spola, ki mladinskim delavcem_kam ponuja konkretna znanja, orodja in strategije za podporo mladim pri soočanju s spletnim nasiljem na podlagi spola.

Kaj priročnik prinaša mladinskim delavcem_kam?

Praktična orodja za delo z mladimi
Priročnik vsebuje aktivnosti in delavnice, ki jih lahko mladinski_e delavci_ke takoj uporabijo pri svojem delu – naj bo to individualno svetovanje, skupinska razprava ali izobraževalni dogodek.

Mentorske tehnike za zahtevne pogovore
Z obravnavo tem, kot so ustvarjanje varnega prostora, podpora žrtvam in komunikacija o občutljivih temah, priročnik mladinskim delavcem_kam pomaga razvijati samozavest in empatijo pri soočanju z zahtevnimi situacijami.

Razumevanje zakonitosti spletnega nasilja
Vsebine priročnika vključujejo definicije, razlago vpliva spolnih stereotipov, analizo ranljivih skupin ter pregled pravnega okvira – s tem krepi razumevanje konteksta in omogoča bolj informirano odzivanje.

Povezava z brezplačnim spletnim izobraževanjem (MOOC)
Priročnik je zasnovan kot dopolnilo MEDUSA spletni platformi (MOOC), kar pomeni, da lahko delavci_ke usposabljanje prilagodijo svojim potrebam: samostojno, v skupini ali v kombinaciji z digitalnimi moduli.

Opora za refleksijo in rast
Poleg vsebine, namenjene takojšnji uporabi, priročnik ponuja tudi predloge za samorefleksijo in razmislek o lastni vlogi pri spodbujanju enakosti spolov in varnega digitalnega okolja za vse mlade.

Zakaj je to pomembno?

Ker je spletno nasilje na podlagi spola globoka družbena težava. In ker mladinski delavci_ke pogosto predstavljajo eno od redkih varnih točk za mlade, ki se soočajo z zlorabo, nadlegovanjem ali izolacijo. MEDUSA priročnik jim omogoča, da to vlogo odigrajo še bolj samozavestno, strokovno in vključujoče.

Priročnik je na voljo brezplačno in javno dostopen v digitalni obliki tukaj. 

Aplikacija MaMa

Dogodki, prijava, prevoz in rezervacije... vse na enem mestu!

Author: Urednik MaMa

Deli to objavo!
Mladinska mreža MaMa