Na Mreži MaMa, mreži 58 mladinskih centrov iz vse Slovenije, izražamo polno podporo Kulturnemu mladinskemu klubu eMCe plac iz Velenja, ki se je zaradi vse pogostejših primerov nespoštljivega vedenja, nasilja in ogrožanja varnosti odločil za začasno zaprtje svojih vrat. Njihova odločitev je pogumna, premišljena in – žal – nujna.
eMCe plac, naša članica od leta 2025, je v zadnjem letu aktivno sodelovala v programih Mreže MaMa – od usposabljanj za mladinske delavce in strokovnih srečanj do mednarodnih študijskih obiskov. Dokazujejo, da mladinsko delo ni zgolj izvedba dogodkov, temveč odgovorno, predano in strokovno delo z mladimi. V svojih prizadevanjih za ustvarjanje vključujočega, varnega in podpornega okolja za vse mlade so vedno znova izkazovali vrednote, ki jih kot nacionalna mreža zagovarjamo tudi sami. Prav tako sta naši članici Mladinski center Velenje, od leta 2006 in Šaleški študentski klub, od leta 2010. Vse tri organizacije skupaj tvorijo celoto izvajanja mladinskega dela v občini in so v slovenskem prostoru unikum in primer dobre prakse.
Ob tem jasno in odločno podpiramo njihovo stoično držo ter ničelno toleranco do nasilja in kakršnekoli oblike nestrpnosti. Mladinski centri so v prvi vrsti varni prostori za mlade, zato je njihova zaščita ne le legitimna, ampak nujna. Vztrajati pri tem, da so v takšnih prostorih dobrodošli le tisti, ki spoštujejo druge, pomeni postaviti jasne meje in braniti temeljna načela sobivanja.
Dogajanje v Velenju je resno opozorilo celotnemu mladinskemu sektorju, odločevalcem in skupnosti, da je skrb za varne prostore za mlade in delo z mladimi nujna. Prostore, kjer so vsi mladi – ne glede na spol, spolno usmerjenost, poreklo ali drugačnost – sprejeti, spoštovani in slišani. Kjer imajo možnost izražanja, ustvarjanja in osebne rasti.
Zaprtje eMCe placa je priložnost za refleksijo in skupno iskanje rešitev, kako ohraniti in okrepiti mladinske prostore ter podpreti tiste, ki jih soustvarjajo. Mladinsko delo potrebuje podporo – sistemsko, lokalno in družbeno. Potrebuje razumevanje, da so mladinski delavci tisti, ki pogosto prvi prepoznajo stiske mladih, jim nudijo varen prostor in jih opolnomočijo za prihodnost.
eMCe placu izražamo solidarnost, spoštovanje in podporo pri iskanju poti naprej. Verjamemo, da se bodo vrata kluba ponovno odprla – še močnejša, še bolj odprta, še bolj varna.
mag. Maja Hostnik
direktorica Mreže MaMa