To je eden izmed sloganov, ki so se jih brežiški gimnazijci v petek, 13. januarja 2017, domislili na letošnji otvoritveni delavnici iz sklopa delavnic »E-odpadki in naše okolje«. Delavnica je namenjena mladim in jo izvaja družba ZEOS, d.o.o. v sodelovanju z Zavodom Mladinska mreža MaMa v okviru lokalnih lansiranj uličnih zbiralnikov za zbiranje e-odpadkov in odpadnih baterij pod projektom LIFE Gospodarjenje z e-odpadki s sloganom E-cikliraj.
Dijaki na delavnici razpredajo o pomenu pravilnega ravnanja z e-odpadki in odpadnimi baterijami in iščejo načine, kako zmanjšati vpliv tovrstnih odpadkov na okolico.
Z mladimi so na tokratnem dogodku iskali odgovore ter rešitve na področju E-cikliranja: Urša Dolinšek (ZEOS, d.o.o.),Urban Krevl in Kaja Čop (Zavod Mladinska Mreža MaMa), Nataša Kalin (Mladinski center Brežice) ter Barbara Fumić (Komunala Brežice d.o.o.). Dijaki so spoznali lokacije uličnih zbiralnikov v svojih občinah in nekaj ostalih načinov pravilnega rokovanja z e-opremo. Tekmovali so v kvizu in iskali ideje za slogane – stavke, ki pozivajo potrošnike k E-cikliranju:
Zbirajte, profitirajte, žurirajte in pri tem E-ciklirajte!
Če E-cikliramo vsi, se boljše živi!
E-cikliraj, »škrablov« ne nerviraj!
Vse starostne skupine inovativno & razumljivo E-ciklirajmo!
Mladi so delavnico zaključili z željo po manjši čustveni navezanosti na svoje stare telefone in druge aparate (ki se zato kopičijo po njihovih predalih) in upanjem, da bodo v prihodnje nove električne naprave kakovostne in posledično manj pokvarljive.
Delavnica v Brežicah je bila smiselno nadaljevanje postavitve uličnih zbiralnikov za e-odpadke in odpadne baterije v občinah Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško inSevnica.
O projektu
V družbi ZEOS, d.o.o.so z januarjem 2016 pričeli z izvajanjem petletnega ozaveščevalnega projekta na področju pravilnega ravnanja z e-odpadki in odpadnimi baterijami z naslovom LIFE Gospodarjenje z e-odpadkiin s sloganom E-cikliraj. Projekt je sofinanciran s strani Evropske komisije in Ministrstva za okolje in prostor RS. V sklopu projekta vzpostavljajo potrošniku prijazno mrežo zbiranja e-odpadkov in odpadnih baterij, med drugim tudi postavitev uličnih zbiralnikov na ekološke otokein druge lokaciješirom Slovenije. Organizirali bodo več spremljevalnih aktivnosti, saj želijo občanom predstaviti projekt, omogočiti prijaznejša in dostopnejša mesta za oddajanje e-odpadkov in odpadnih baterij in jih hkrati seznaniti, zakaj je pravilna oddaja tovrstnih odpadkov pomembna za okolje.