Mreža MaMa je v sodelovanju z evropskimi partnerji začela novo strateško partnerstvo v okviru programa Erasmus+: Mladina, z naslovom Krepitev vodij za podporo mladinskemu delu. Odvijal se bo med septembrom 2024 in avgustom 2026 in bo z inovativnim pristopom krepil kompetence vodij v mladinskem sektorju. Pri projektu sodeluje sedem partnerskih organizacij iz vse Evrope, od Estonije do Španije, cilj pa je razvoj digitalnih orodij, ki bodo opolnomočile vodje in direktorje mladinskih centrov, posledično pa mladinskim centrom omogočila učinkovitejše delovanje ter boljšo podporo mladinskim delavcem.
Kaj projekt prinaša mladinskim centrom?
Glavni namen projekta je podpreti vodje in direktorje mladinskih centrov pri razvijanju vodstvenih veščin, ki so ključne za kakovostno mladinsko delo. Krepili bodo kompetence na področju upravljanja zaposlenih, osebne rasti, trajnosti organizacij in učinkovite komunikacije z odločevalci. Poseben poudarek bo na razvoju programov, ki vključujejo mlade in spodbujajo njihovo aktivno sodelovanje. S tem projekt odgovarja na aktualne izzive v mladinskem sektorju, kot so digitalizacija, razpršenost mladinskih programov in potreba po večji prepoznavnosti učinkov mladinskega dela.
Digitalna podpora za vodje mladinskih centrov
Eden ključnih rezultatov projekta bo razvoj petih digitalnih izobraževalnih metodologij, ki bodo dostopne na platformi HOP. Ta dostopna in prilagodljiva digitalna orodja bodo mladinskim delavcem in vodjem omogočila usposabljanja na področjih, kot so upravljanje zaposlenih, trajnost organizacij, osebni razvoj in zagovorništvo.
Povezovanje teorije s prakso
Ključni cilj projekta ni le pridobivanje novega znanja, temveč tudi zagotavljanje, da bodo pridobljene veščine prenesene v prakso. Vodje mladinskih centrov bodo tekom usposabljanj razvili akcijske načrte za izboljšanje delovanja svojih organizacij in kakovosti mladinskega dela. Poleg tega bodo prejeli podporo pri implementaciji teh načrtov, kar bo pripomoglo k dejanskim spremembam na lokalni, regionalni in evropski ravni.
Zakaj je projekt pomemben za mladinske delavce?
Kakovost mladinskega dela je tesno povezana s kompetencami vodij, ki usmerjajo delo organizacij v mladinskem sektorju. Z digitalnimi usposabljanji, ki jih bo omogočil projekt, se bo povečala dostopnost izobraževanj za vodje in direktorje, pa tudi za mladinske delavce, ki bodo napredovali v vodje. S tem bodo lahko hitreje in učinkoviteje prilagodili svoje delo, izmenjevali dobre prakse in okrepili sodelovanje med organizacijami na mednarodni ravni.
Projekt bo dolgoročno prispeval k boljšemu vodenju in upravljanju mladinskih centrov, kar bo povečalo kakovost in prepoznavnost mladinskega dela. Na ta način bodo mladinski delavci lahko še naprej spodbujali mlade k aktivnemu državljanstvu, osebnostni rasti in sodelovanju v družbenih procesih.
Več o projektu
Projekt Krepitev vodij za podporo mladinskemu delu je korak naprej pri krepitvi mladinskega sektorja v Evropi, saj uvaja sodobne pristope k vodenju in digitalnim usposabljanjem. Ponuja celovito podporo za vodje mladinskih centrov in mladinske delavce, ki želijo nadgraditi svoje kompetence in izboljšati kakovost dela z mladimi. Rezultati projekta bodo dosegljivi v več jezikih, kar zagotavlja širok doseg in prilagojenost specifičnim nacionalnim potrebam.
Pri projektu sodelujejo: Noorteühendus LIFE ZONE (Estonija), Jaunatnes lideru koalicija (Latvija), Neo Sapiens S.L.U. (Španija), Madiba Società Cooperativa Sociale (Italija), Sojuz za mladinska rabota Skopje (Severna Makedonija), Mtu Eesti Avatud noortekeskuste uhendus (Estonija) in Sosiaalipedagogiikan säätiö (Finska).